Fıtık, vücudun bir iç kısmı kastaki veya çevreleyen doku duvarındaki bir zayıflıktan geçtiğinde meydana gelir.Kaslarınız genellikle bağırsaklarınızı ve organlarınızı yerinde tutacak kadar güçlü ve sıkıdır, ancak herhangi bir zayıf nokta varsa fıtık gelişebilir.

Kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı  en yaygın fıtık türüdür.

Kasıklarınızda bir şişlik veya yumru veya genişlemiş bir skrotum (testisleri içeren kese) olarak görünebilir. Şişlik ağrılı olabilir.

Yumru genellikle bir şeyi kaldırırken ortaya çıkar ve yattığınızda kaybolur.

Diğer fıtık türleri

femur fıtığı

Kasık fıtığına ne sebep olur?

Kasık fıtığı genellikle, yağ dokusu veya bağırsak gibi bağırsağınızın bir kısmı, iç uyluğunuzun üst kısmındaki kasıklarınıza girdiğinde meydana gelir.

Çevredeki kas duvarındaki (karın duvarı) zayıf bir noktadan kasık kanalı adı verilen bir alana doğru iter.

Kasık fıtıkları esas olarak erkekleri etkiler. Çoğunun yaşlanmadan kaynaklandığı düşünülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilirler.

Bunun nedeni, yaşlandıkça karnınızı (karın) çevreleyen kasların zayıflayabilmesidir.

Kasık fıtıkları bazen karına baskı yapıldıktan sonra aniden ortaya çıkabilir, örneğin kabızlık varsa tuvaleti zorlamak veya ağır yükleri taşımak ve itmek gibi.

Ayrıca kalıcı, ağır bir öksürüğe sahip olmalarıyla da bağlantılıdırlar.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Kasık fıtıkları, şişkinliği tekrar yerine itmek ve karın duvarındaki zayıflığı güçlendirmek için ameliyatla tamir edilebilir.

Ameliyat genellikle ağrıya neden olan, şiddetli veya kalıcı semptomlara neden olan bir fıtığınız varsa veya herhangi bir ciddi komplikasyon gelişirse önerilir.

Kasık fıtığının bir sonucu olarak meydana gelebilecek komplikasyonlar şunlardır:

tıkanıklık – bağırsağın bir bölümünün kasık kanalında sıkışıp mide bulantısına, kusmaya ve mide ağrısına ve ayrıca kasıkta ağrılı bir yumruya neden olması

boğma – bağırsağın bir bölümünün sıkışıp kan akışının kesilmesi; bu, sıkışan dokuyu serbest bırakmak ve ölmemesi için kan akışını eski haline getirmek için birkaç saat içinde acil ameliyat gerektirir.

Ameliyat, ciddi komplikasyonları önlemek için fıtıktan kurtulur, ancak ameliyattan sonra geri dönme şansı vardır.

Ameliyat sırasında ne olur?

Kasık fıtığı onarımının gerçekleştirilebileceği 2 yol vardır:

açık cerrahi – cerrahın yumruyu karın içine geri itmesine izin vermek için bir kesimin yapıldığı yer

laparoskopik (anahtar deliği) cerrahi – daha az invaziv, ancak daha zor, birkaç küçük kesimin yapıldığı ve cerrahın fıtığı onarmak için aletler kullanmasına izin veren bir teknik

Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır. Sahip olduğunuz ameliyatın türü, hangi yöntemin size uygun olduğuna ve cerrahınızın deneyimine bağlıdır.

Aynı gün veya ameliyattan sonraki gün eve gidebilmelisiniz. Kendinize nasıl bakacağınız konusunda hastanedeyken size verilen talimatları izlemeniz önemlidir.

Bu, kabızlığı önlemek için iyi bir diyet yemeyi, yaraya bakmayı ve yorucu faaliyetlerden kaçınmayı içerir.

Çoğu insan kasık fıtığı onarımından 6 hafta içinde tamamen iyileşir ve birçoğu 2 hafta içinde işe ve hafif aktivitelere dönebilir.

Tekrar araba kullanmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda cerrahınızdan veya doktorunuzdan tavsiye isteyin. Ameliyattan sonra tekrar araba kullanmadan önce sigortacınızla da konuşmalısınız

Kasık fıtığı onarımı, çok az risk içeren rutin bir ameliyattır. Ancak ameliyattan sonra bir noktada az sayıda fıtık geri gelebilir.

Kasık fıtığı onarımının diğer potansiyel komplikasyonları şunlardır:

  • fıtığın bıraktığı boşlukta kan veya sıvı birikmesi (bu genellikle tedavi olmadan iyileşir)
  • testislerin veya penisin tabanının ağrılı şişmesi ve morarması
  • Ameliyat sırasında bir sinirin hasar görmesi veya sıkışması nedeniyle kasık bölgesinde ağrı ve uyuşma
  • testislere kan akışında hasar
  • vas deferens (spermi testislere taşıyan tüp) hasarı
  • 50 yaşın üzerindeyseniz, sigara içiyorsanız veya kalp hastalığı veya solunum problemleri gibi başka bir hastalığınız varsa, komplikasyonlar daha olasıdır.